دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ | ساعت ۱۲:۳۰
واکنش یوسف مرادیان به حواشی اکران متروپل در کاخ جشنواره فجر
آقای یوسف مرادیان بازیگر فیلم متروپل ساخته مسعود کیمیایی عصر روز جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ در خصوص حواشی به وجود آمده در اکران فیلم متروپل در جشنواره فیلم فجر گفت: من به همراه همسرم در اکران فیلم در کاخ جشنواره حضور داشتم و از زمان آغاز تا پایان فیلم هیچکس سالن را ترک نکرد و زمانی که نام آقای کیمیایی به نمایش درآمد مورد تشویق حضار قرار گرفت و تا پایان نیز همچنین بود.
وی در ادامه با اشاره به علت عدم حضور مسعود کیمیایی کارگردان فیلم متروپل در نشست خبری اظهار داشت: نمایش فیلم متروپل با چند دقیقه ای تاخیر در ساعت ۱۰ صبح آغاز شد و پس از اتمام آن و حس خوبی که نسبت به فیلم داشتم و برای تشکر از آقای کیمیایی بعدازظهر به منزل ایشان رفتم و شاهد سرماخوردگی شدید ایشان بودم و یکی از دلایل حضور نیافتن در نشست خبری کسالت بوده است.
مرادیان با ابراز تاسف و ناراحتی شدید از پیش داوری ها و صحبت های مطرح شده در سایتها و خبرگذاری ها تصریح کرد: متاسفانه افراد جوانی که ادعای هنرمند بودن دارند و در رسانه های مختلف فعالیت می کنند بدون هیچگونه بررسی و تحقیقی به راحتی پشت تریبون زنده صحبت هایی تاسف بار می کنند. این رفتار غیرهنرمندانه است که بدون پرس و جو در ادبیاتمون انسان ها را مسلخگاه می کشانیم.
بازیگر متروپل ضمن بیان اینکه نقد باید سازنده باشد گفت: این نوع واکنش ها و این نوع ادبیات ها چه در رسانه و چه در اینترنت و مطبوعات به هرشکلی وقتی که خارج از فضای نقد سازنده و توجه به اینکه هر فیلمی موافق و مخالف خواهد داشت غیر هنرمندانه است.
مرادیان در ادامه تصریح کرد: هنرمندان جوانتر بایستی با بزرگان سرزمین مان در یک حالتی توام با ادب و احترام برخورد کنند چرا که امثال استاد کیمیایی، استاد تقوایی و استاد مهرجویی و بسیاری دیگر کارهای بزرگی در تاریخ سینمای ایران انجام داده اند و هر نقدی و هر صحبتی در یک فضای کاملا محترمانه و با بررسی های قبلی مطرح شود.

وی با اشاره به کارنامه درخشان مسعود کیمیایی در عرصه سینمای ملی ایران تصریح کرد: اکثر هنرمندان در طول تاریخ فقط با یک اثر مطرح شده و تاثیرگذار بوده اند ولی استاد کیمیایی کارنامه ای درخشان در این سال ها دارد و بر هیچکس پوشیده نیست سینمای ملی ایران به فیلم های ساخته این هنرمند می بالد و تا بد در قلب مردم جای دارد.
وی در ادامه افزود: در جشنواره امسال مگر فیلم ابراهیم حاتمی کیا مورد تشویق منتقدین قرار گرفت مگر فیلم احمدرضا درویش، رستاخیز مورد تشویق قرار گرفت. یک یا دو فیلم بود که مورد تشویق منتقدین قرار گرفتند که آن هم خارج از مسابقه جشنواره بودند.
مرادیان با اشاره به نقشی که در فیلم متروپل برعهده داشت گفت: با توجه به اینکه نقش بنده در این فیلم منفی است ولی بسیار تاثیر گذار بوده و حضورش پررنگ و قوی حس می شود. شکی نیست که مسعود کیمیایی قدرت عجیبی در گرفتن بازی از دیگران دارد و من بارها عرض کردم که ایشان با چشمانشان می توانند بازیگرها را هدایت کنند بدون آنکه دیالوگی گفته باشند و من این را در محیط کاری ام حس کردم.
وی درباره فیلم متروپل اظهار داشت: در فیلم متروپل چندین داستان در کنار هم اتفاق می افتد و چیزی که من در پایان این فیلم دوست داشتم برداشت آزاد می باشد و هر انسانی متناسب با دیدگاه خودش می تواند برداشت کند.

وی در ادامه اشاره ای به یکی از دیالوگ هایش داشته و افزود: آخرین دیالوگ من در متروپل این بود که "شر رو پول تو درست میکنه" و خود همین دیالوگ گویای کل فلسفه است.
مرادیان در خصوص اتفاقات فیلم متروپل در پشت شیشه مات گفت: اینکه این فیلم فیلم فارسی نیست و اینکه مسعود کیمیایی در هر برهه ای از زمان نوآوری هایی داشته و اتفاقاتی که افتاده قرار نیست همیشه شبیه گذشته باشه همانطور که بازی ها میتوانند بازی های امروزی باشند اینها تفکرات شخصی من است میتوانست این دعواها پشت شیشه نباشند و آدم ها در مقابل تصویر آنقدر یکدیگر را مزدند تا خون بالا بیاروند ولی پیامی که وجود دارد بالاتر از اینهاست و بایستی کمی دقیق تر و منصفانه تر فیلم را ببینیم.
وی در خصوص واکنش مخاطبان به فیلم متروپل گفت: من فیلم را در سینما آفریقا و کاخ جشنواره به همراه هموطنان عزیزم دیدم و از لحظه شروع شدن فیلم با نمایش نام آقای مسعود کیمیایی همه شروع به تشویق کردند و در پایان فیلم هم همینطور بود و هیچ اتفاق بدی در سالن نیافتاد.
در پایان یوسف مرادیان تصریح کرد: خصومت ها را کنار بگذاریم به بزرگان ما در عرصه هنر احترام بگذاریم و قدرشان را بدانیم چرا که این عزیزان مروارید های گرانبهای هنر سرزمین مان هستند یوسف مرادیان با تمام وجود برابر استاد مسعود کیمیایی سر تعظیم فرود می آورم و با صدای رصا می گویم خدا را شاکرم که در این سرزمین بزرگانمان در عرصه هنر حضور دارند حضوری باشکوه که اگر باعث حال خرابی بعضی می شوند عجیب نیست. فیلم متروپل گفتنی های بسیار دارد برای اهل هنر و هنرمندان واقعی که تفکر کنند و تعمق کنند و تحقیق کنند.
طراحی وب و برنامه نویسی: استودیو سیرنگ رسانه | محمد آرین | فرم تماس با مسئول سایت