سینما متروپل سال 1325 با اکران فیلم «نگهبان مبارز» در خیابان لاله‌زار تهران آغاز به فعالیت کرد.
معمار این بنا آقای وارطان هوانسیان یکی از معروفترین هنرمندان ارامنه ایران بود که پیش از آن معماری ساختمان‌هایی چون هتل دربند تهران، سینما دیاموند، ساختمان مرکزی بانک سپه در تهران و... را انجام داده بود.
متاسفانه سینما رودکی یا همان متروپل به‌دلیل تغییر فضای لاله‌زار و درنهایت مشکلات اقتصادی با بیش از 60 سال قدمت تعطیل شد. بنا به گفته بهروز بهبهانی مدیر سینما رودکی، درخواست تغییر کاربری این سینما به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شده، هر چند که سینماهای دیگر لاله‌زار نیز پس از تعطیلی و دریافت مجوز تغییر کاربری به‌دلیل عوارض زیاد همچنان متروکه مانده‌اند. مسعود کیمیایی خالق فیلم‌هایی چون «قصیر»، «گوزن‌ها»، «رضا موتوری»، «سرب» و ... برای ساخت جدیدترین فیلمش و روایت قصه آن، ضمن بازسازی این سینما، «متروپل» را به عنوان لوکیشن اصلی فیلم و نام فیلم خود انتخاب کرد.

تصویر قدیمی این سینما که مشاهده میکنید، مربوط به اوایل دهه 60 شمسی است؛ زمانی که در این سینما فیلم «مردی که به زانو درآمد» اکران شده بود.
این فیلم ساخته دامیانو دامیانی است و در آن بازیگرانی چون جولیانو جما، الیانورا گئورگی، میشل پلاچیدو، تانو سیماروسا، اتوره مانی و لوچیانو کاته‌ناچی به ایفای نقش پرداخته‌اند.
این سینما واقع در تهران، ابتدای خیابان لاله زار شمالی، نبش خیابان جمهوری میباشد.
طراحی وب و برنامه نویسی: استودیو سیرنگ رسانه | محمد آرین | فرم تماس با مسئول سایت